דלג למרכז העמוד (מקש s) דלג לעמוד יצירת קשר (מקש 7) דלג לעמוד מפת האתר (מקש 8) דלג לעמוד נגישות (מקש 9)
תפריט

אז מה היה לנו עד כה? 2019 מפתיעה ואנחנו פה כדי לעדכן

שנת 2019 בבורסות נפתחה בעליות שערים בשוק המניות ובשוק איגרות החוב. חלק לא מבוטל מהעליות נובע מתיקון לסערה בשווקים שאפיינה את סוף שנת 2018 אך לא רק. באפיק המנייתי, בשליש הראשון של השנה שררה אופטימיות סביב הסכם הסחר בין ארה"ב לסין, התחושה היתה שחתימה על ההסכם קרובה מתמיד ותחושה זו נתנה רוח גבית לשווקים ולצד זאת התארכות השיחות, הגדילה את התנודתיות בשווקים בתקופה החולפת.

באפיק איגרות החוב, עצירת תהליך עליית הריבית בארה"ב לצד החששות מהאטה (שנכון לזמן זה מתממשות בצורה חלקית בלבד), גרמו לזרימת כספים לאפיק הממשלתי והן לאפיק הקונצרני, וכתוצאה מכך לעליות שערים נאות באפיק זה מתחילת השנה.

אתמול פרסמה ועדת הפד את החלטת הריבית לחודשיים הקרובים, כצפוי הפד השאיר את הריבית על קנה ( 2.25%-2.5%), בנוסף הפד ציין שיש צפי להורדת ריבית אחת ב- 2020.

במבט להמשך השנה, ישנם מספר גורמים שצפויים לתת את הטון, כאשר מלחמת הסחר נמצאת בראשם. דרכו העסקית של טראמפ היתה החרפת טונים על מנת לשפר עמדות עיסקיות וכך הוא נוהג גם כנשיא ארה"ב במשא ומתן מול המעצמות. כפי שציינו, החרפת הטונים היא שהובילה לתנודתיות גוברת בחודש חולף, אך לצד זאת יש לזכור שהקמפיינים לנשיאות החלו בימים אלו ושטראמפ לא מעוניין ששנת הנשיאות האחרונה שלו (בחירות בארה"ב בנובמבר 2020), תסתיים בכלכלה מתכווצת ובשווקי הון יורדים. ברור לכולם שהגעה להסכם היא אינטרס משותף של כל הצדדים.

בשוק המקומי חזרנו למוד בחירות, כאשר בפן הכלכלי מתעורר הצורך למציאת פתרונות לגירעון התקציבי שהרים ראש בשנה האחרונה. במידה ובשנה הבאה הגירעון יחזור לאזור היעד, מדובר באירוע חולף בראייה ארוכת הטווח. תופעה מעניינת שניתן להבחין בה בהקשר זה היא שהגירעון הממשלתי לא מפחיד נכון לכרגע את סוחרי המט"ח וכי למרות זאת השקל המשיך להתחזק לשיא של כל הזמנים מול סל המטבעות.

באירופה נמשך השיפור בנתונים הכלכליים ועובדה זו מהווה סממן חיובי, אך לצד שיפור זה אנו שומרים על חשיפה מצומצמת באופן יחסי לאירופה עקב האתגרים הרבים העומדים בפני הגוש ואחידותו.

כפי שעדכנו אתכם בהודעות קודמות, טופ אלפא ביצעה בחודשים האחרונים מספר צעדים מהותיים,

הצעד העיקרי התמקד במחלקת המחקר והאנליזה, וכן גוייסו לחברה אנליסט מוביל במניות צמיחה ובתחום הטכנולוגי ומנהל תיקים בכיר.

תוספות חשובות אלו עזרו לנו להרחיב את סל ההשקעות בתיקים לסקטורים חדשים וכתוצאה מכך לשפר את ניהול הסיכונים ולהגדיל את היצע ההזדמנויות.

מעת לעת אנו מספרים לכם על רכישות של ניירות ערך שאנו מבצעים בתיקים המנוהלים והפעם נתמקד ברכישה מהתחום הטכנולוגי, אחת מהרכישות (והמוכרת ביותר) שנעשתה בחודשים האחרונים היא של חברת אפל Apple, חברה אשר נתפסת ע"י הציבור הרחב כחברת מכשירי סלולר, אך בפועל מדובר באחת מחברות השירותים המצליחות בעולם ולהפתעת רבים גם חברת השעונים הגדולה ביותר בעולם.

אפל מצליחה לשמר את המיתוג העוצמתי של מכשיריה ועל ידי כך מצליחה לגבות מחירים גבוהים בשונה ממתחרותיה. לצד הירידה בכמות יחידות המכירות של מכשיריה, אפל מציגה הכנסות שיא למשתמש, כך למשל (ראו בתרשים מצורף) הכניסה החברה על כל משתמש בארה"ב 79$ בשנת 2018, וזאת לעומת 47$ שנתיים קודם לכן (גידול של 68% בהכנסות ממשתמש, אשר גם צפוי להמשיך ולצמוח השנה).

בתקופה האחרונה המניה סבלה גם היא מהתנודתיות שאפיינה את השווקים וזאת לאור המתיחות שכבר ציינו לעיל בין ארה"ב לסין וחשש מרגולציה מתקרבת מהממשל בארה"ב.

בתרחיש קיצון עם סבירות נמוכה להתממשות, בו אפל מתנתקת מסין, הפגיעה הצפויה בהכנסות הינה בטווח של 15%-13% מהכנסותיה ולהערכתנו, תרחיש זה מתומחר כיום במחיר המניה. בטווח קצר יתכן שהתנודתיות תימשך בהתאם למגעים בין סין לארה"ב.

להערכתנו ההסתברות לתרחיש קיצון שכזה נמוכה יחסית, ואנו עוקבים אחר הנעשה בשיחות.

אפל מוחזקת בתיקים המנוהלים בחברה, באחזקה ישירה ע"י רכישת המניה או דרך קרנות הנאמנות.

לסיכום, אנו נותנים הסתברות גבוהה יותר להצלחה בשיחות הסחר מאשר לכישלונן, ולהערכתנו המגמה החיובית בשווקים תימשך, עם זאת, השווקים עשויים להמשיך ולהיות תנודתיים  וזאת עד שנראה סימנים להתקדמות השיחות לעבר פתרון.

אנו זמינים לכל שאלה ועניין, סוף שבוע נעים.

סקירה זו מבוססת על עבודת מחקר ופרשנות של מחלקת המחקר של בית השקעות טופ אלפא והוא מובא כשירות מקצועי. על כן, אין בסקירה זו ובכל הכלול בה משום דבר פרסומת. הסקירה מבוססת על מידע שדווח לציבור על ידי החברות הנסקרות בו וכן על הערכות ואומדנים שמטבע הדברים אפשר ויתבררו כחסרים או בלתי מדויקים או בלתי מעודכנים. סקירה זו הינה חומר מסייע בלבד ואין לראות במידע בסקירה זו כעובדתי או כמידע שלם וממצה של כל ההיבטים הכרוכים בניירות הערך ו/או בנכסים הפיננסים המוזכרים בו ולכן אין לקבל על סמך סקירה זו בלבד החלטות השקעה כלשהן. סקירה זו הינו למטרות אינפורמטיביות בלבד ואין בסקירה זו ובכל הכלול בה משום ייעוץ או הצעה או שידול או הזמנה לרכוש (או למכור) את ניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הנזכרים בה ואין בה משום תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בית השקעות טופ אלפא, עובדיו וחברי הדירקטוריון שלו לא יהיו אחראים כל נזק ישיר או עקיף, שיגרם אם יגרם, למאן דהוא, כתוצאה מהסתמכות על ססקירה זו. בית השקעות בית אלפא מחזיק וסוחר עבור לקוחותיו ועבור עצמו בניירות הערך ו/או בנכסים הפיננסים המסוקרים בסקירה זו. כולם או חלקם, והוא עשוי לפעול הן במגמת קנייה והן במגמת מכירה בכל אחד מניירות הערך ו/או הנכסים הפיננסים הנ"ל. סקירה זו הינה רכושו של בית השקעות בית אלפא ואין להעתיק, לשכפל, לצטט או לפרסם בכל אופן סקירה זו או חלקים ממנה ללא רשות מפורשת מראש ובכתב של בית השקעות טופ אלפא.

יש לך שאלה?