דלג למרכז העמוד (מקש s) דלג לעמוד יצירת קשר (מקש 7) דלג לעמוד מפת האתר (מקש 8) דלג לעמוד נגישות (מקש 9)
תפריט

5 הדברים החשובים כשבוחרים בית השקעות

כך תבחרו בית השקעות

למרבית האנשים אין את הידע והזמן לנהל לעצמם את תיק ההשקעות שלהם, ולכן ההחלטה להעביר את הטיפול בהשקעות למומחה היא מתבקשת. בהשקעה באמצעות בית השקעות הכסף נשאר בחשבון הבנק שלכם, כך שאתם נהנים משקיפות מלאה לאורך כל הניהול, כאשר אתם יכולים לעקוב אחר הפעולות המתבצעות עבורכם. יתרון נוסף הוא שמאחר והכסף נשאר בחשבון הבנק שלכם, אתם יכולים לשלול את החשש כי כספכם חשוף לסיכון בעקבות אי יציבות פיננסית של בית ההשקעות. וכעת? להשקיע!  עכשיו נשאלת השאלה: כיצד תחליטו לאיזה בית השקעות, מתוך עשרות בתי ההשקעות שפועלים בישראל, תתנו לנהל את הכסף שלכם?

אין בית השקעות שלא יצא בפרסומים משכנעים והבטחות לתשואות עודפות. אז איך תדעו במי לבחור? ריכזנו עבורכם כמה נקודות ששווה להקדיש להן מחשבה לפני שבוחרים בית השקעות

1. קטן או גדול?

בהשקעות, הגודל לא קובע, ולעיתים רבות גדול יותר זה לא יותר טוב. רוב המשקיעים בבתי ההשקעות הגדולים לא באמת נהנים 'מניהול אישי'. רק בית השקעות קטן שפועל בתפיסה בוטיקית יכול להעניק טיפול אישי ויחס VIP לכל משקיע. לבית השקעה קטן יש עוד יתרון משמעותי ביחס לחברות הענק: כגוף קטן וזריז הוא הרבה יותר דינמי ויכול להגיב לאירועים אסטרטגיים בשוק ההון תוך דקות. ליכולת הזו יכולה להיות השפעה דרמטית.

ניתחת וביצעת חישובים והחלטת לקנות בזול מניה שיורדת, לא בטוח שאתה יכול לממש את הרצון שלך לקנות. אתה תוכל לממש את הרצון שלך בהנחה ואתה גוף שלא מנהל מיליארדים, גוף גמיש שמכנס ועדת השקעות תוך שעות בודדות ושיכול לבצע פעולה עי לחיצת כפתור אחת ולא למרוח קניה ע"פ מספר ימים בגלל כמות גדולה מידי לרכישה.

מעבר לכך, כל בתי ההשקעות כפופים לפיקוח ורגולציה קפדנית של הרשות לניירות ערך כך שבית השקעות קטן כמו בית השקעות גדול נדרש לעמוד באותן תקנות ומחויבויות באופן זהה לחלוטין.

2. התמחות במניות חו"ל

למרות ששוק ההון הוא גלובלי, בתי השקעות רבים מתמקדים בשוק המקומי אותו הם מכירים היטב. אבל השוק הזה מוגבל בהיקפו, והעובדה שכל השחקנים מכירים אותו היטב מקשה למצוא הזדמנויות אמיתיות. בנוסף, הסתמכות על שוק עיקרי אחד חושפת את המשקיע לטלטלות. בתי השקעות שמכירים את השווקים העולמיים ופועלים בהם יכולים לממש פוטנציאל רב יותר, וגם לגדר את ההשקעה באמצעות פיזור בין כמה אפיקים גלובליים

3. מדיניות ההשקעה

כל בית השקעות פועל לפי 'אני מאמין' מסוים. מאחר שבציבור המשקיעים השתרשה תפיסה לפיה הבורסה היא כלי השקעה לטווח קצר, רוב בתי ההשקעות פועלים מתוך התפיסה הזו. אבל מדובר במדיניות שלא בהכרח משרתת משקיעים רבים שדווקא שנכון להם אפיקי השקעה לטווח רחוק. טופ אלפא, הוא אחד מבתי ההשקעות הבודדים בישראל שהשכילו לאמץ מדיניות השקעה כזו. בטופ אלפא פועלים לאור התפיסה שגיבש משקיע-העל וורן באפט, ומתמקדים בהשקעות ערך. השקעות ערך הן השקעות במניות של חברות טובות וההחלטה על ההשקעה תתקבל על סמך ביצועי החברה בעולם הממשי ולא על סמך ביצועי המניה בבורסה. כשמדובר בהשקעה לטווח ארוך, גישה זו הוכחה כבטוחה יותר, וכמובן סיפקה תשואות עודפות למי שדבק בה.

4. ותק ומוניטין

ותק הוא קריטריון שמעיד על יציבות. אף אחד לא אוהב שמתגלחים לו על הזקן, בטח כאשר מדובר בעתיד הפיננסי שלו.  לידע ולניסיון יש משמעות בניהול השקעות. לכן מומלץ לבחור בחברה ותיקה. מצד שני כאשר מדובר במציאות של בתי ההשקעות בישראל, המונח הזה עלול לתעתע. השינויים המבניים שפתחו את השוק לתחרות בעקבות ועדת בכר, שינו את השוק לחלוטין וגם אופן הפעילות של חברות ההשקעה מול הציבור השתנה. לכן הניסיון חשוב, אבל לענייננו הניסיון הרלוונטי הוא זה שנצבר אחרי הרפורמה של 2005. ניסיון של עשור ומעלה בהחלט אמור לשמור אתכם שקטים בגזרה הזו.

5. תשואות ותוצאות

ונסיים בציון העובדה הפשוטה: תשואות עבר בהן מתהדרים בתי ההשקעות שמנסים לפתות אתכם, הן תשואות עבר. כלומר, אתם לא תיהנו מהן, והן לא יכולות להבטיח דבר לגבי תשואות העתיד. למה מציגים אותן? כי הן כן נותנות אינדיקציה על היכולות. הרעיון שבית השקעות ש'היכה את המדד' עשר שנים ברציפות ימשיך לעשות את זה אינו מופרך. לכן, צריך לשים לב לפרסומים, כי כמעט כל בית השקעות יכול להציג תשואות יפות בחתך או שנה מסוימת, החוכמה היא לדעת אם המצג הזה הוא הכלל או היוצא מהכלל. נתקלתם בבית השקעות שמדגיש בפרסומים תשואה עודפת על שנה מסוימת או אפיק ספציפי? לא צריך לחשוד בכשרים, אבל תמיד מומלץ להיכנס לגוגל ולחפש את התמונה המלאה לאורך שנים.

מפקידים את הכסף בידיים בטוחות

אז איך ההשקעה מתנהלת בפועל? אתם מעניקים ייפוי כוח למנהל התיק המוסמך והמנוסה שבעצם פוטר אתכם מכל התעסקות בתיק. גם אם יש לכם ידע בהשקעות וגם אם עולם זה הינו זר לכם, העבודה אל מול מנהל התיק הינה ההשקעה האחראית ביותר. מנהל התיק מקבל מכם הרשאה לפעול בחשבון שלכם, כאשר המטרה היא להביא למיקסום התשואות בתיק המנוהל לטווח הארוך. במה משקיעים? אתם ומנהל התיק תחליטו ביחד בעת בניית התיק, כאשר האפשרויות העומדות לרשותכם הינן השקעות באגרות חוב, מניות וערוצים פיננסים נוספים.

 

יש לך שאלה?