דלג למרכז העמוד (מקש s) דלג לעמוד יצירת קשר (מקש 7) דלג לעמוד מפת האתר (מקש 8) דלג לעמוד נגישות (מקש 9)
תפריט

ניהול תיק השקעות קטן: למי הוא מתאים ומה מאפיין אותו?

חסכתם כסף לאורך שנים, הורישו לכם סכומי כסף גדולים או שברשותכם חסכונות שנצברו ואתם תוהים מה לעשות איתם? לא מעטים אלו הפונים לנתיב של תיק השקעות מנוהל, כאשר המטרה היא להפוך את הכסף ליותר כסף. בעוד ישנם תיקי השקעות גדולים, גם ישנם תיקי השקעות קטנים יותר, וישנם הבדלים מהותיים בין תיק לתיק. אם גם אתם מכירים את צמד המילים "תיק השקעות" אך לא יודעים בבירור על מה מדובר, כדאי שגם אתם תכירו:

תיק השקעות מנוהל הוא בסופו של דבר חשבון השקעות על שמכם המנוהל על ידי מנהל תיק השקעות. ניהול התיק על ידי מנהל מוסמך שקיבל רישיון מהרשות לניירות ערך, מבטיח מיצוי מקסימלי תוך שהתיק מנוהל על פי הדרישות, המטרות, הצרכים והסיכונים שתהיו מוכנים לקחת. שימו לב כי למרות שמנהל התיק מנהל עבורכם את התיק ומבצע את כל הפעולות הנדרשות, הוא אינו רשאי לבצע פעולות ללא היתר מכם, לרבות משיכת כספים. ניהול תיק השקעות קטן, בשונה מניהול של תיק גדול, מאפשר לכם לפתוח תיק שכזה גם עם סכום קטן יחסית. מרבית התיקים הגדולים דורשים במינימום של כחצי מיליון שקלים לערך, אך במקרים אלו מדובר על סכומים צנועים יותר.

ניהול תיק השקעות בסכום מינמלי: איך מנהלים אותו?

כאמור, ישנם הבדלים מהותיים בין ניהול תיק קטן ובין ניהול תיק גדול, כאשר לא מדובר אך ורק על סכום הכסף המושקע, אלא על ההסתכלות הכוללת, לרבות המהלכים השונים והאסטרטגיות בהן דבקים לאורך ההשקעה. כך לדוגמא, בעת שמנהלים תיקים קטנים, מתרכזים בעיקר באורך חייו של התיק המנוהל עד לרגע בו תושג המטרה. זאת בשונה מתיקים גדולים יותר, שמטבע הדברים מבוססים על צרכים ומטרות מגוונות יותר, כך שמחלקים אותם לא אחת לתיקים קטנים כאשר כל תיק מגלם בתוכו מטרה שונה ונפרדת.

אלמנט נוסף המעיד על השוני שבין ניהול התיקים הוא גם הסיכונים שלוקחים. תיקים קטנים הינם תיקים של אלפי שקלים או עשרות אלפי שקלים, ועל כן ישנו חיפוש תמידי אחר האפשרות להגדיל את ההון, כאשר לרוב האסטרטגיה היא לדבוק בסיכונים גבוהים מאד שגם יניבו תשואות גבוהות יותר במקרה של הצלחה בהשקעה. מנגד, בעת שמנהלים תיקים גדולים יותר, המטרה הראשונית היא לשמר את ההון ורק לאחר מכן לחשוב על אפשרות של רווח. בתיקים קטנים, מאחר והם מבוססים על סכומים קטנים יחסית, קל יותר לקחת סיכונים גדולים וקיצוניים, בעוד סיכונים שכאלו עם השקעות גדולות יותר הינם מסוכנים יותר ועל כן מגלמים בתוכם גם פוטנציאל להפסד גדול יותר.

משקיעים גם עם סכומים קטנים!

רבים נוטים להאמין כי ניתן לפנות אל נתיב של תיק השקעות מנוהל רק עם סכום כסף גדול מאד. בפועל, ניתן ליהנות מתיק השקעות מנוהל גם אם ברשותכם סכומי כסף קטנים יותר. ניהול התיק הינו ניהול אישי ומקצועי, המאפשר לכם להגדיר מטרות. מכאן והלאה? מנהל התיק יעבוד בשבילכם ויפעל בשיקול דעת על פי הידע המקצועי שלו והניסיון הרב שהוא צבר.

העובדה כי מנהלים עבורכם את התיק אינה אומרת כי אינכם מעודכנים דרך קבע במתרחש. גם עם ניהול תיק קטן, אתם נשארים עם יד על הדופק ומקבלים שיקוף מלא אודות מצב התיק, הפעילויות השונות, הרכב התיק, התשואות וכדומה. בכל נקודת זמן שלא תהיה, ניתן לפנות אל מנהל התיק ולקבל את המידע הנחוץ לכם – החל מתנודות מסוימות המשפיעות על התיק ועד ערך התיק שלכם ברגע נתון.

יש לך שאלה?