דלג למרכז העמוד (מקש s) דלג לעמוד יצירת קשר (מקש 7) דלג לעמוד מפת האתר (מקש 8) דלג לעמוד נגישות (מקש 9)
תפריט

השקעות בשוק ההון ההון או בנדל"ן

חושבים על השקעות בשוק ההון או בתחום הנדל"ן? אחת ההתלבטויות הגדולות של המשקיעים לאורך השנים האחרונות היא איפה להשקיע כספיהם, אם ברכישת נדל"ן למגורים, למסחר, למשרדים או לחילופין להשקיע בתיק מניות שבהכוונה מקצועית נכונה יעלה את ערכו באופן מהותי וכך יעשיר את הונו של המשקיע.

רוב המשקיעים מעדיפים השקעות בטוחות והם מנתבים את דרכם בין רכישת נכסים מניבים בתחום המגורים, המסחר או המשרדים או בהשקעה במניות או באגרות חוב.

מחקר בין לאומי בנושא ההשוואה בין סוגי ההשקעות השונים

לאורך השנים נאסף מידע רב ובוצעו ניתוחים סטטיסטיים לגבי מוקדים שונים של רווח הן בתחום שוק ההון והן בתחום הנדל"ן על רבדיו השונים, כדי לאושש או לאשר תאוריות ודפוסי חשיבה שנבנו לאורך השנים.

מחקר שבוצע על ידי כלכלנים בכירים בעלי שם עולמי שפורסם בדצמבר 2017 בחן ארבע קטגוריות שונות של השקעות ב – 150 השנים האחרונות במדינות שונות ברחבי העולם. בוצע ניתוח כל הנתונים לגבי העלייה בעלות הנכס, גובה שכר הדירה, תשואות הון ותוצאות ריאליות תוך נטרול נושא האינפלציה בכלכלה העולמית. המסקנה היא שההשקעה בנדל"ן יצרה בחישוב לטווח ארוך רווחיות הרבה יותר גבוהה מזו שיכלה להיווצר כתוצאה של השקעות בשוק ההון במניות או בהשקעה באגרות חוב.

התשואה השנתית הממוצעת מנכסים עומדת סביב % 7 לאורך קרוב ל – 150 השנים האחרונות לעומת הרווחיות ממניות שמשתנה לעתים תכופות ומאופיינת לעתים בירידות חדות או בעליות מהותיות כך שהספקטרום של האפשרויות הוא רחב ביותר.

במיפוי ממוקד רק של 35 השנים האחרונות, תחום המניות הוא המוביל ברווחיות, התשואה הממוצעת בשוק ההון הייתה כ – % 10.7 בממוצע לעומת % 6.4 מהשקעה בנכסים המיועדים למגורים. השקעה לאורך תקופות ארוכות מ – 12 חודשים באגרות חוב יצרה רווחיות של % 5.75 ובהשקעות קצרות יותר השקעה מינורית ממוצעת של % 1.89 בלבד.

כפועל יוצא מתוך ההשקעות בנדל"ן, ביצעו הרבה משקיעים מינוף של השקעותיהם בנדל"ן באמצעות הלוואות שמימנו מינוף זה. כשמדובר בנכסים למגורים, המימון נעשה בקלות יחסית וערכו של הנדל"ן גדל באופן מהותי גם בהשוואה לנתוני הצמיחה במשקי הכלכלה במדינות רבות.

מצב השוק בישראל

תחומי הנדל"ן ושוק ההון מושפעים מאד מהריבית הנמוכה הקיימת במשק בשנים האחרונות. משקיעים רבים בחרו להשקיע כספים דווקא בשוק ההון עקב ריבית נמוכה זו תוך בחירה של מניות בסיכון בתיק המניות שלהם, כדי ליצור אפשרויות רבות יותר לעשיית תשואות גבוהות.

אז השקעות בשוק ההון, מה קורה עם המשקיעים? המשקיעים מאופקים יותר, התמקדו במניות הסולידיות ובאגרות החוב כדי לא ליצור סיכונים מיותרים לכספם, רובם מעדיפים השקעות לטווח הארוך כדי שיחושו ברווחיות לעומת ההשקעות קצרות הטווח.

בהתאם לסדרי הגודל הכספיים של תיק המניות אפשר ליצור בהם הרכב מנצח שכולל מגוון רחב של מניות בעלות סיכון. רצונם של המשקיעים הוא שערכן של כל המניות יעלה אך בתכנון נכון של התיק, גם אם ערכן של חלק מהמניות ירד, עדיין יישאר להם איזון כספי ורווחיות עקב ההרכב של תיק המניות הכולל מניות של חברות הציבוריות העוסקות בתחומי עשייה רבים ומגוונים כשלכל אחת מהן גלומות אפשרויות פיננסיות עם התפתחותן העסקית.

דמי הניהול הם מרכיב נכבד בהתנהלות הפיננסית ולכן כל משקיע עושה כל שניתן כדי להקטין את העלויות הנלוות הללו שעלולות לשחוק את כל התשואות .

גם בתחום הנדל"ן נוהגים המשקיעים הישראלים לפזר את השקעותיהם במיוחד לנוכח המיסוי הקיים והמיסוי הצפוי כמו מס על דירה שלישית. רבים מהמשקיעים מעדיפים לחפש השקעות בנכסים הממוקמים מעבר לים, במדינות מזרח אירופה, ארה"ב ובמדינות נוספות, שהוכח בהן שמקבלים תשואה יפה על הנכסים.

יש לך שאלה?